Posílání rostlinek v zimě

Co děláme proto, aby k Vám rostlinky i v chladných, zimních měsících dorazily bez úhony?

  • Základní kouzlo tkví v udržování nižší teploty v našem skladě. Rostlinky po celou zimu skladujeme v méně vytopeném, mírně vyhřátém skladu, aby nebyly navyklé na příliš vysoké teploty a cesta pro ně tak nebyla "šoková".
  • Květináč a tudíž kořeny balíme do alobalu, který má zateplovací vlastnosti a dobře izoluje. Chráníme je tak před nízkou teplotou počas cesty.
  • Hlavním prvkem pro balení v zimě je "heatpack" - vyhřívací těleso, které dokáže vytvářet teplo v balíku po dobu 40 až 72 hodin. Rostlinky mají tedy ve svém cestovním balení příjemné klima. Tyto vyhřívací pomůcky slouží i pro posílání hmyzu a plazů v zimních měsících, kteří se tepelnými nároky o moc neliší od tropických rostlin.
  • Pro utěsnění a vycpání prostoru mezi rostlinami a stěnami balíku používáme další izolanty jako papír, dřevěnou vlnu, polystyren a další. Rostlinky jsou tedy jako "v bavlnce".

Tak vidíte, rostlinky od nás se zimy nebojí a už se těší, až rozšíří Vaši domácí jungli!

getty-images-ZYvlkKzC1Qo-unsplashgetty-images-19kRTBfhk0Y-unsplashgetty-images-ARnX4Yl-wUk-unsplash

A co řízkování pokojovek v zimě?

Přemýšlíte, jak se neochudit o svůj koníček a řízkovat si rostlinky i v zimě? Všude ale říkají, že přes zimu rostliny špatně koření? Není to tak zcela pravda! Pokud jim dopřejete dostatek tepla, vlhka a především světla, budou Vám dělat radost novými kořínky a přírůstky třeba i na Silvestra. Zkuste si řízky dát na vlhký perlit nebo sphagnum moss a zavřete je do průhledného ikea boxu. Dejte do tepla a nad box nastavte led lampičku z Ikea a je hotovo. Uvidíte, jak se Vaší soukromé mini botanické bude dařit :). 

Pár typů:

  • Tropické rostliny potřebují v zimě pomoci se světlem - pořiďte si obyčejné led lampičky nebo pásky a přisviťte jim. Okamžitě uvidíte rozdíl :).
  • Na zakořenění potřebují teplo! Dejte krabičku s řízky blízko topení nebo jim dopřejte například vyhřívací podložku pro miminka a dejte krabici na ni.
  • Mějte doma neustále peroxid vodíku. Na řízkování a péči o rostliny je nepostradatelný. Více jsme sepsali ZDE.
  • Řízky mějte v průhledném boxu třeba z IKEA. Uchráníte je před průvanem, budou mít kolem sebe nenahraditelné vlhko a mnohem rychleji zakoření. Klidně do nich dejte i sklenici s řízky ve vodě. Bude se jim to líbit.
  • Krabici mějte plnou sphagnum moss, perlitu nebo kokosu. Kolínka i řízky můžete mít položené v tom.

 

IMG_5788IMG_5783_1612a8eb5-6bc3-4357-b340-1c12ebe56d09_2

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz